Membrii Academiei de Științe a Moldovei

Caută în lista membrilor ASM

Membri activi59
Membri titulari38
Membri corespondenți21
Membri decedați
Nr. Nume Sortează descrescător Data nașterii Specialitate Titlu An
1 Ababii Ion 1944-02-11 Otorhinolaryngology Academician 2000
2 Andrieș Serafim 1942-02-06 Agrochemistry Academician 2010
3 Andronati Nicolae 1935-11-07 Computer science and Cybernetics Academician 1993
4 Arnautov Vladimir 1939-07-30 Matematica Academician 1984
5 Arușanov Ernest 1941-02-04 Fizica Academician 2000
6 Balaur Nicolae 1939-10-17 Biochimie Membru corespondent 2000
7 Belostecinic Grigore 1960-01-07 Marketing and logistics Academician 2000
8 Bersuker Isaac 1928-02-12 Chimia fizică Academician 1989
9 Bologa Mircea 1935-05-31 Technical Academician 1992
10 Bostan Ion 1949-07-31 Machinology and machine reliability Academician 1995
11 Certan Sergiu 1952-04-17 Economic theory and economic policies Membru corespondent 1992
12 Cimpoi Mihai 1942-09-03 Literatura română Academician 1992
13 Cimpoieş Gheorghe 1950-02-17 Horticultura Academician 2012
14 Cojocaru Svetlana 1952-07-26 Bazele teoretice ale informaticii Membru corespondent 2017
15 Corcimaru Ion 1938-05-22 Hematologie (terapie) Membru corespondent 1995
16 Culiuc Leonid 1950-08-11 Fizica Academician 2012
17 Dicusar Alexandru 1942-08-28 Electrofizică și electrotehnologii Membru corespondent 2007
18 Doga Eugen 1937-03-01 Muzicologie Academician 1992
19 Dragnev Demir 1936-07-27 Istoria națională Membru corespondent 2008
20 Druță Ion 1928-09-03 Literatură Academician 1992
21 Duca Gheorghe 1952-02-29 Ecologie Academician 2000
22 Duca Maria 1956-06-19 Genetica și fiziologia plantelor Academician 2012
23 Eşanu Andrei 1948-07-16 History Academician 2007
24 Furdui Teodor 1935-05-09 Fiziologie şi sanocreatologie Academician 1992
25 Gaina Boris 1947-08-17 Alcoholic and non-alcoholic beverage technology Academician 2007
26 Gaindric Constantin 1941-09-11 Modele, metode matematice, produse program Membru corespondent 2007
27 Geru Ion 1937-08-12 Fizica Membru corespondent 2000
28 Ghicavîi Victor 1944-08-11 Farmacologie, farmacie Membru corespondent 2012
29 Ghidirim Gheorghe 1939-03-20 Chirurgie Academician 1993
30 Groppa Stanislav 1956-05-15 Neurologie Academician 2012
31 Guceac Ion 1963-03-26 Constitutional right Academician 2008
32 Gudumac Eva 1941-05-06 Chirurgie pediatrică Academician 2007
33 Gulea Aurelian 1946-05-28 Chemistry Academician 2012
34 Hadârcă Ion 1949-08-17 Literatură Membru corespondent 2012
35 Lacusta Victor 1951-05-06 Fiziologia omului și animalelor Academician 2000
36 Lupașcu Tudor 1950-03-02 Chimie ecologică Academician 2017
37 Moraru Victor 1953-08-07 Political Sciences; Political Institutions and Processes Membru corespondent 2017
38 Mustea Gheorghe 1951-05-01 Arta muzicală Academician 2008
39 Opopol Nicolae 1938-02-09 Medicină preventivă Membru corespondent 1995
40 Paladi Gheorghe 1929-05-09 Obstetrică și ginecologie Academician 1993
41 Pasat Valeriu 1958-07-13 Istorie națională Academician 2012
42 Popovici Mihai 1942-10-29 Cardiologie Academician 2007
43 Prisacari Viorel 1946-03-26 Epidemiologie Membru corespondent 2012
44 Roșca Alexandru 1934-04-27 Teoria şi metodologia politologiei; instituţii şi procese politice Academician 2000
45 Rudic Valeriu 1947-02-18 Microbiologie Academician 2000
46 Rusnac Gheorghe 1942-11-23 Political Sciences Academician 2000
47 Sidorenko Anatolie 1953-09-15 Ingineria nanomaterialelor și nanoproduselor Academician 2017
48 Simaşchevici Alexei 1929-06-27 Fizică Academician 1992
49 Şişcanu Gheorghe 1932-05-07 Fiziologia plantelor Academician 1992
50 Șlapac Mariana 1955-12-10 Arte plastice şi decorative Membru corespondent 2012
51 Stratan Alexandru 1976-06-19 Economics and management Membru corespondent 2017
52 Tighineanu Ion 1955-03-22 Nanotechnologies Academician 2012
53 Țiuleanu Dumitru 1947-11-07 Composite and hybrid materials Engineering Membru corespondent 2017
54 Toderaș Ion 1948-08-17 Zoologie Academician 2000
55 Ţucherblat Boris 1939-07-24 Fizica cuantică Membru corespondent 1995
56 Vronschih Mihail 1941-07-25 Plant protection Membru corespondent 2008
57 Vulpe Nicolae 1949-02-22 Matematică și informatică Membru corespondent 2012
58 Zota Eremia 1940-05-04 Morfopatologie (anatomia patologică) Membru corespondent 1993
59 Zubcov Elena 1949-01-18 Hidrobiologie și ihtiologie Membru corespondent 2017