Membrii Academiei de Științe a Moldovei

Caută în lista membrilor ASM

Membri activi68
Membri titulari41
Membri corespondenți27
Membri decedați
Nr. Nume Sortează descrescător Data nașterii Specialitate Titlu An
1 Ababii Ion 1944-02-11 otorhinolaryngology Academician 2000
2 Andrieș Serafim 1942-02-06 Agrochimia Academician 2010
3 Andronati Nicolae 1935-11-07 informatica și cibernetica Academician 1993
4 Arnautov Vladimir 1939-07-30 Academician 1984
5 Arușanov Ernest 1941-02-04 fizica Academician 2000
6 Babuc Vasile 1933-02-13 fiziologia plantelor Membru corespondent 1984
7 Balaur Nicolae 1939-10-17 biochimie Membru corespondent 2000
8 Belostecinic Grigore 1960-01-07 marketing și logistică Academician 2000
9 Bersuker Isaac 1928-02-12 Chimia fizică Academician 1989
10 Bileţchi Nicolae 1937-03-12 istorie și teorie literară Membru corespondent 1992
11 Bologa Mircea 1935-05-31 tehnică Academician 1992
12 Bostan Ion 1949-07-31 mașinologie și fiabilitatea mașinilor Academician 1995
13 Certan Sergiu 1952-04-17 economie Membru corespondent 1992
14 Cimpoi Mihai 1942-09-03 literatura română, cultură, filosofie Academician 1992
15 Cimpoieş Gheorghe 1950-02-17 Horticultura Academician 2012
16 Cojocaru Svetlana 1952-07-26 bazele teoretice ale informaticii Membru corespondent 2017
17 Corbu Haralambie 1930-02-15 literatură Academician 1984
18 Corcimaru Ion 1938-05-22 Hematologie (terapie) Membru corespondent 1995
19 Culiuc Leonid 1950-08-11 Fizica Academician 2012
20 Dabija Nicolae 1948-07-15 publicistică literară Membru corespondent 2012
21 Dicusar Alexandru 1942-08-28 electrofizică și electrotehnologii Membru corespondent 2007
22 Doga Eugen 1937-03-01 arta muzicală Academician 1992
23 Dragnev Demir 1936-07-27 istoria națională Membru corespondent 2008
24 Druță Ion 1928-09-03 literatură Academician 1992
25 Duca Gheorghe 1952-02-29 ecologie Academician 2000
26 Duca Maria 1956-06-19 genetica și fiziologia plantelor Academician 2012
27 Eşanu Andrei 1948-07-16 istorie Academician 2007
28 Furdui Teodor 1935-05-09 fiziologie şi sanocreatologie Academician 1992
29 Gaina Boris 1947-08-17 Tehnologia băuturilor alcoolice şi nealcoolice Academician 2007
30 Gaindric Constantin 1941-09-11 modele, metode matematice, produse program Membru corespondent 2007
31 Geru Ion 1937-08-12 Fizica Membru corespondent 2000
32 Ghicavîi Victor 1944-08-11 farmacologie, farmacie Membru corespondent 2012
33 Ghidirim Gheorghe 1939-03-20 Chirurgie Academician 1993
34 Groppa Stanislav 1956-05-15 Neurologie Academician 2012
35 Guceac Ion 1963-03-26 drept public Academician 2008
36 Gudumac Eva 1941-05-06 chirurgie pediatrică Academician 2007
37 Gulea Aurelian 1946-05-28 chimie Academician 2012
38 Hadârcă Ion 1949-08-17 literatură universală și comparată Membru corespondent 2012
39 Lacusta Victor 1951-05-06 fiziologia omului și animalelor Academician 2000
40 Lupașcu Tudor 1950-03-02 chimie ecologică Academician 2017
41 Moraru Victor 1953-08-07 teoria, istoria și metodologia politologiei; instituții și procese politice Membru corespondent 2017
42 Moscalenco Sveatoslav 1928-09-26 fizică Academician 1992
43 Mustea Gheorghe 1951-05-01 arta muzicală Academician 2008
44 Musteață Valentin 1938-04-23 științe tehnice Membru corespondent 2000
45 Nedealcov Maria 1960-06-26 Meteorologie, climatologie, agrometeorologie Membru corespondent 2017
46 Opopol Nicolae 1938-02-09 medicină preventivă Membru corespondent 1995
47 Paladi Gheorghe 1929-05-09 obstetrică și ginecologie Academician 1993
48 Palii Andrei 1940-05-01 genetică Membru corespondent 2007
49 Pasat Valeriu 1958-07-13 istorie națională Academician 2012
50 Popovici Mihai 1942-10-29 cardiologie Academician 2007
51 Prisacari Viorel 1946-03-26 epidemiologie Membru corespondent 2012
52 Roșca Alexandru 1934-04-27 filosofie socială Academician 2000
53 Rudic Valeriu 1947-02-18 microbiologie Academician 2000
54 Rusnac Gheorghe 1942-11-23 științe politice Academician 2000
55 Sidorenko Anatolie 1953-09-15 ingineria nanomaterialelor și nanoproduselor Academician 2017
56 Simaşchevici Alexei 1929-06-27 fizică Academician 1992
57 Şişcanu Gheorghe 1932-05-07 fiziologia plantelor Academician 1992
58 Șlapac Mariana 1955-12-10 teoria şi istoria arhitecturii Membru corespondent 2012
59 Stratan Alexandru 1976-06-19 economie și management Membru corespondent 2017
60 Ţîbîrnă Gheorghe 1944-02-16 oncologie Academician 2007
61 Tighineanu Ion 1955-03-22 Nanotechnologies Academician 2012
62 Țiuleanu Dumitru 1947-11-07 ingineria compozitelor și materialelor hibride Membru corespondent 2017
63 Toderaș Ion 1948-08-17 zoologie Academician 2000
64 Ţucherblat Boris 1939-07-24 fizica cuantică Membru corespondent 1995
65 Vronschih Mihail 1941-07-25 protecția plantelor Membru corespondent 2008
66 Vulpe Nicolae 1949-02-22 matematică și informatică Membru corespondent 2012
67 Zota Eremia 1940-05-04 Morfopatologie (anatomia patologică) Membru corespondent 1993
68 Zubcov Elena 1949-01-18 hidrobiologie și ihtiologie Membru corespondent 2017